Letní dovolená 2016 – severní Itálie

Zima je sice v plném proudu, ale i přesto se pomalu blížíme k jaru a následně létu. Tedy pro mnoho z nás k veselejšímu období roku, kdy nesmí chybět dovolená u vody. Ti kteří upřednostňují aktivní dovolenou, ať již v podobě dlouhých procházek, jízdy na kole či surfování určitě neopomenou, dnes již italskou klasiku, více a více populární jezero Lago di Garda.

Lago di Garda

A jestliže je moře přeci jen moře, můžeme nabídnout několik zcela odlišných charakteristických míst.

Začněme hned u toho nejsevernějšího, kterým je Lignano. Poměrně nemálo rozlehlé městečko, jež se dělí na tři části, a to na Lignano Sabbiadoro, za které můžeme považovat hektičtější centrum města. Dále je to Lignano Pineta kombinující stále ještě centrum města s množstvím zeleně, zde si přijdou na své milovnící klidnější dovolené se snadnou dostupností centra především pro večerní zábavu. Poslední částí je pak Lignano Riviera, zelení obklopené místo plné vilek se zahradou.

Při překročení řeky Tagliamento se ocitneme v sousedním, nám Čechům velmi známém Bibione. To je také děleno, dokonce na 4 části. U řeky Tagliamento a známého majáku je to Lido dei Pini, dále pak Bibione Spiaggia, které zahnuje centrum města. Dalším je Lido del Sole, kde leží většina nových villagii a začíná zde být o něco více zeleněji. Posledním je Bibione Pineda, která je, dalo by se říci, celá obklopena lesem, leží zde také naprostá většina kempů.

Dále jižněji je to pak další ze známých měst Caorle. Starobylé rybářské městečko, jehož počátky sahají až někam k roku 1 000 n.l. Původně se jednalo o malé rybářské městečko, jehož uličky byly, jako je tomu v Benátkách, vodními kanály. Postupem času se však z Caorle stalo i jedno z turistických center severní Itálie. Nicméně jako jedno z mála, na rozdíl od ostatních letovisek Benátské riviery, nebylo budováno výhradně za účelem cestovního ruchu.  Caorle tak mimo prosluněných pláží nabízí i překrásné historické centrum s Duomem věží a do moře vyčnívajícím kostelem Madonna dell´Angelo.  S podivem je Caorle také velice oblíbené v zimních měsících jako jedno z výletních míst italských rodin. K letní dovolené však patří především pláže a ty jsou v Caorle dvě. Východní pláž, zvaná také Spiaggia Levante, je oproti Západní pláži, zvané Spiaggia Ponente značně širší a je také výrazně mladší a její okolí se neustále rozrůstá o nové objekty.

Caorle

Nedaleko od Caorle, za oblastí Porto Santa Margherita a Caorle Altenea, pak leží jedno z nejmenších letovisek, městečko Duna Verde. Letovisko výhradně vybudováno za účelem poskytování přímořské rekreace. Městečko z leteckého pohledu charakteristické pro kruhové uspořádání centra města. Najdeme zde však pouze jeden jediný hotel, všechny ubytovací kapacity tak jsou apartmánové domy či villaggia z řadových vilek. Velikou výhodou je skutečnost, že naprostá většina těchto kapacit disponuje také bazény. I přes svoji „malost“ je však Duna Verde velice oblíbeným místem především rodin s malými dětmi, kteří preferují klidný průběh dovolené bez velkého turistického ruchu.

Podobným městečkem jako je Duna Verde, je nedaleko ležící Eraclea Mare. Jedná se o velmi netypické městečko, jehož velká část leží přímo v nitru borovicového háje. Před několika desítkami let bylo těmito borovicemi porostlé celé pobřeží severního Jadranu. Velká většina z nich musela ustoupit masivní výstavbě letních letovisek. Jediná Eraclea Mare tento les z větší části ponechala a uzpůsobila tomu celý svůj rozvoj. Proto se také velká většina domů nachází přímo v nitru tohoto lesa. Díky velkému zastoupení zeleně, Eracleu mnozí považují za nejzdravější a nejekologičtější letovisko celé Itálie.

Posledním letoviskem a zároveň také největším letoviskem benátské riviery je Lido di Jesolo. Pro své široké ulice a čilý turistický ruch je také často nazýváno italskou Floridou. Celou pobřežní část města lemuje 15 kilometrů dlouhá písčitá pláž s promenádou. Na rozdíl od výše jmenovaných letovisek je Lido di Jesolo o poznání větší, ale zároveň také hektičtější. Proto ho vyhledávají především ti, kteří mají rádi rušnou aktivní dovolenou s množstvím různého druhu vyžití.  Na území Jesola se totiž nachází motokárová dráha, lunapark Jesolandia, mořský svět SeaLife a především nejspíše nejlepší aquapark celé Itálie Aqualandia.