Dovolená v Itálii

Chystáte se na dovolenou v roce 2012? Chcete si užít léta u moře, na horách či u jezera? Nebo raději v zimě upřednostňujete lyžování u nás nebo v zahraničí. Nebo máte rádi celoroční poznávání architektonické krásy a kultury? Přinášíme Vám přehled, kam se v roce 2012 můžete s námi vydat na dovolenou do Itálie.

Dovolená u moře v Itálii

Dovolená u moře Itálie

Letní dovolená u moře na italském pobřeží je již klasikou. Protože je Itálie poloostrovem, většinu její hranice omývá několik moří.

Tradiční a v České republice velice známá jsou letoviska severovýchodu Itálie a to především Bibione, Lignano a Caorle. Letoviska známá ze začátku devadesátých let, kdy po pádu železné opony davy českých turistů směřovali především do této oblasti. O pár let později se mezi oblíbené destinace severu zařadilo také největší letovisko regionu - Lido di Jesolo. V současné době asi také nejrychleji rostoucí turistické středisko v horní polovině Itálie.

V posledních letech také prudce vzrostl zájem o letovisko Rosolina Mare, které se stále ještě nachází v benátské oblasti, ale jižněji od Benátek. V roce 2011 zde byl na dovolené i premiér ČR.

Jižněji podél jaderského moře navazují opět neméně známá letoviska Rimini, Riccione a oblast Palmová riviera, nebo-li Riviera delle Palme.

Největšími letovisky Palmové riviery, bezpochyby, jsou města San Benedetto del Tronto a Alba Adriatica. Jak již název napovídá, tato oblast byla pojmenována díky hojnému výskytu krásných a exotických palem. Údajně jich je jen v San Benedettu více než 7000.

Nesmíme ale opomenout západní stranu Itálie a především pobřeží ligurského a tyrhénského moře. Začněme u ligurské riviery, která se táhne po celém pobřeží od francouzských hranic až po přístavní město La Spezia. Dále následuje stále více oblíbený region Toskánsko.

Toskánsko získalo svoji oblibu především svou charakteristickou historickou podobou. V podstatě na každém kopečku se nachází historické městečko obklopeno vinicemi a olivovníky. Víno a olivový olej jsou také nejčastějšími produkty této oblasti. Dále nesmíme zapomenout na značný historický odkaz v podobě  měst jako je Florencie, Arezzo či Siena.

Tento region však není pouze vnitrozemí, díky své nemalé rozloze má Toskánsko i značně rozlehlé pobřeží, na kterém se nachází městečka Forte dei Marmi, Viareggio, Livorno, Follonica, Marina di Grosseto a další. Pobřeží je zde celé obklopeno zelení a typickými borovicovými háji. Pláže jsou pak tradičně písčité.

Dalšími jižnějšími regiony jsou v poslední době velice oblíbené Kampánie a Kalábrie.

Nakonec nesmíme vynechat ani dva největší italské ostrovy Sardinii a Sicílii.

Dovolená u jezera v Itálii

Lago di Garda - ubytování, hotely, apartmány

Apeninský poloostrov je také bohatý i na výskyt jezer. Téměř po celém jeho povrchu se nachází mnoho různých vodních ploch, které zanechali ustupující ledovce. Bezpochyby nejznámějším a také nevětším jezerem je Lago di Garda, česky pak Gardské jezero. Lago di Garda v této době nabývá na značné popularitě. Umístěním v panenské přírodě uprostřed hor, vinic a s teplým středomořským podnebím nabízí návštěvníkům nevšední zážitky. Ideální je také pro trávení aktivní dovolené formou turistiky, cyklistiky, horolezectví atd.

Dalšími jezery jsou například Lago di Como, Lago di Maggiore, Lago Bolsena, Lago Trasimeno a mnoho dalších.

Méně známým, za to o to zajímavějším, je jezero Lago d’Orta. Jezero ležící nedaleko již zmíněného Lago Maggiore asi 70 km od Milána. Rozlohou menší jezero s krásným ostrůvkem uprostřed nabízí spíše klid, pohodu a romantiku.

Dovolená na horách v Itálii

Dovolená na horách Itálie

Itálie zastupuje ideální oblast pro dovolenou na horách, jak v zimních měsících, tak i v letních měsících. V zimě ocení lyžaři především italské alpy (Dolomity), které se rozprostírají přes celou severní hranici. Právě italská lyžařská střediska jsou velmi často vyhledávána pro výborně upravené tratě, rozsáhlý systém propojení jednotlivých lyžařských areálů, zajímavou cenu a také díky příjemné atmosféře.

Nejznámějšími lyžařskými středisky jsou bezpochyby Alta Valtellina s městy Bormio a Livigno, Val di Fiemme, Val di Fassa, Aprica či proslulá Cortina d’Ampezzo.

Ne všichni však ví, že lyžovat se dá i v samotném středu Itálie v Apeninách v oblasti okolo měst Modena a Bologna nebo v regionu Abruzzo.

Hory, to však není jen zima, sníh a sjezdovky. Na horách si užijete mnoho radosti i v létě. Zalesněné vrcholky hor, krásná příroda, čistý vzduch, to vše přímo vybízí k pěším procházkám, turistice, horolezectví nebo cyklistice.